Script support IE Browser

ژئوکانال جدیدترین روش انتقال آب

انتقال آب برای هر کاربردی چه کشاورزی و چه صنعتی از قدیم یکی از چالشهای مهم بشر بوده است. در طی سالیان طولانی راه­های مختلفی برای این امر مورد توجه قرار گرفته است. انهار سنتی، کانال­های سنگ و سیمان، کانال­های بتنی، لوله­ های سیمانی و... از مرسوم­ترین روش­ها در انتقال آب می­باشد. سال­هاست که برای بهبود بهره­ وری و کاهش هدر رفت آب، پوشش انهار با بتن بهترین راهکار بوده است ولی این پوشش معایبی نظیر هزینه بسیار بالا، عمر نسبتا کوتاه، زمان اجرای بسیار طولانی، محدودیت­های اجرا و... دارد.علاوه برآن اکثر کانالها سیمانی با تلفات زیاد آب بواسطه نشت و نفوذ آب در بسترمواجه می­باشند که علاوه بر زیان­های ناشی از هدر رفت آب، مشکلات جانبی را نیز فراهم می­کند از جمله شکست و رانش اراضی پایین دست، زه­دار شدن اراضی حاشیه کانال و... .در آبراهه ­های رو باز آب فقط در امتداد شیب زمین حرکت می­کند و به همین دلیل کانال­ها معمولاً در بالاترین قسمت زمین ساخته می­شوند تا آب بتواند از طریق کانال جریان یابد. کانال­ها را می­توان در اشکال مختلف طراحی و اجرا نمود. بعد از حفر بستر بر روی زمین، دیواره و کف کانال­ها را می­توان مقاوم سازی کرد و آنها را با مواد مختلف از جمله خاک رس کوبیده شده، بتن، آجر، آسفالت و ورقه­ های پی وی سی یا ورقه­ های ژئوممبران پوشش داد. در این صورت از رشد علف­های هرز و فرسایش خاک جلوگیری شده و بازده انتقال آب افزایش می­یابد.در بین مقاطع مختلف برای اجرای کانال مقطع نیم دایره بهترین شکل هیدرولیکى است اما چون ساخت آن مشکل است اکثراً کانال ها به شکل ذوزنقه که مشابه ترین شکل به نیم دایره مى باشد طراحی و اجرا مى­شوند.

استفاده از ژئوممبران درکانال­های بتنی

این روش در سال­های اخیر بسیار مورد توجه قرار گرفته و در چندین طرح در ایران اجرا شده است. استفاده از ژئوممبران کیفیت اجرای پروژه­ های بتنی را بسیار بالا برده و نفوذ آب به لایه پایینی را نزدیک به صفر می­نماید. ژئوممبران همچنین مانع از شکست کانال در طول سال­های بهره­ برداری می­ شود. در این روش ژئوممبران در بین دو لایه ژئوتکستایل و نهایتاً دو لایه بتن بصورت ساندویچ استفاده می­ شود. این روش معایب کانال­های بتنی را کاهش داده و در عین حال سبب بالا بردن هزینه اجرای طرح­ها می­گردد.

 

استفاده از ژئوممبران در کانال­های خاکی بدون پوشش بتن

استفاده از ژئوممبران در بستر خاکی و بدون پوشش ثانویه در کانال­های کشاورزی و کانال­های درجه دو بسیار مورد توجه قرارگرفته و در ایران نیز در ده سال اخیر اجرا شده است. یکی از بنیانگذاران این روش شرکت سبز­گسترکندوان  از زیر مجموعه­ های گروه صنعتی تاپ می­ باشد. این روش هزینه­ های بسیار کم و سرعت اجرای فوق العاده ای دارد، اما محدودیت­هایی از جمله مشکلات سوراخ شدگی و آسیب ثانویه در اثر عوامل انسانی، وحوش و احجام غوطه ور را در پی دارد.

 

ژئوکانال

ژئوکانال یا کانال با پوشش ترکیبی ژئوسنتتیک ایده­ ای نو و بسیار کارآمد از گروه صنعتی تاپ می­ باشد که محاسن بسیاری نسبت به سایر روش­های دیگر در آبراهه­ های رو باز دارد. گروه صنعتی تاپ با تجربه بیش از 15 سال در زمینه طراحی، تولید و اجرای سازه­ های آبی و فن آوری­های نوین، توانسته با طراحی و اجرای ژئوکانال ضمن کاهش هزینه ها نسبت به کانال­های بتنی، مشکلات نگهداری کانال­های ژئوممبرانی را نیز از میان بردارد. استفاده از مصالح ژئوسنتتیک سالهاست که در ایران و جهان مرسوم است و در طرح­های مختلف کشاورزی، صنعتی و راهسازی مورد توجه قرار گرفته است. در طرح­های انتقال آب از ژئوتکستایل و ژئوممبران به عنوان غشاء نفوذ ناپذیر استفاده شده است اما ترکیب آنها و پوشاندن آن با خاک و شبکه­ های پلیمری خاص تولیدی این گروه ایده­ای بسیار کارا می­باشد. ژئوکانال ترکیبی از ژئوسنتتیک­ها می­باشد که علاوه بر نفوذ ناپذیر بودن، توسط خاک پوشانده و توسط پوشش گیاهی منظقه همرنگ طبیعت می­گردد.

از جمله محاسن ژئوکانال عبارتند از:

1-کاملا نفوذ ناپذیر (بدلیل وجود ژئوممبران آب به لایه­های پایینی نفوذ نخواهد کرد)

2-مقاوم در برابر آسیب­های ثانویه (بدلیل پوشش کانال با ژئوسل و خاک هیچ دسترسی به ژئوممبران نخواهد بود و ژئوممبران در تماس مستقیم با آب قرار نمی­گیرد.)

3- مقاوم در برابر رانش

4-قابلیت لایروبی بدون آسیب به بستر ژئوممبران

5- هزینه فوق العاده پایین نسبت به بتن

6-قابلیت اجرا در شیب­های تند

7-امکان اتصال آسان خروجی و دریچه­های برداشت با لوله پلی اتیلن

8- عدم آسیب توسط وحوش

9- عدم آسیب در برابر قوطه ور شدن اجسام

10-قابلیت اجرا بصورت نیم دایره ،ذوذنقه و اشکال دیگر

 

Today29
Yesterday45
This week197
This month1156
Total53532

Who Is Online

1
Online

1402-01-03